You are currently viewing Sklad za inovacije: EU bo vložila 62 milijonov evrov v manjše projekte na področju čistih tehnologij

Sklad za inovacije: EU bo vložila 62 milijonov evrov v manjše projekte na področju čistih tehnologij

EU je v četrtem krogu dodeljevanja nepovratnih sredstev iz sklada za inovacije EU vložila več kot 62 milijonov evrov v 17 manjših inovativnih projektov na področju čistih tehnologij. Izplačana nepovratna sredstva bodo pripomogla k uvajanju prelomnih tehnologij na trg v energijsko intenzivnih panogah ter na področju energije iz obnovljivih virov, vodika in shranjevanja energije. To bo v Evropi pospešilo razogljičenje in prehod na čiste vire energije v širokem geografskem obsegu in najrazličnejših industrijskih sektorjih. Izbrani projekti se izvajajo v enajstih državah članicah EU, tudi v Sloveniji. Zajeti sektorji vključujejo proizvodnjo obnovljivega vodika in vetrne energije ter steklarstvo.

Vsak od 17 projektov bo prejel nepovratna sredstva v višini od 2,5 do 7,5 milijona evrov, ki se financirajo s prihodki iz trgovanja z emisijami. Projekte so ocenili neodvisni strokovnjaki na podlagi tega, ali lahko zmanjšajo emisije toplogrednih plinov v primerjavi s tehnologijami na podlagi fosilnih goriv in zagotovijo inovacije, ki močno presegajo najsodobnejše tehnologije, obenem pa jih je mogoče že uvesti na trg. Merila za izbor so vključevala tudi možnost projektov za povečanje obsega in njihovo stroškovno učinkovitost.

Poleg tega bo Evropska investicijska banka izbrala manjše število projektov, ki so obetavni, a še niso dovolj zreli, da bi prejeli nepovratna sredstva, lahko pa prejmejo razvojno pomoč. Ti projekti bodo najavljeni v drugem četrtletju leta 2023.

Energijsko intenzivna panoga steklo, keramika in gradbeni materiali (5 projektov): V okviru projekta v Sloveniji bo predstavljena edinstvena regenerativna steklarska peč, pri kateri bo zaradi delne elektrifikacije postopka taljenja poraba zemeljskega plina manjša. V okviru projekta na Nizozemskem bo razvita hibridna peč za proizvodnjo steklene volne. Pri dveh projektih v Italiji bodo emisije, nastale pri proizvodnji visokokakovostnega stekla, zmanjšane s hibridno uporabo električne energije in plina v talilni peči ter z rekuperacijo toplote pri proizvodnji. Pri projektu v Belgiji pa se bodo odpadki iz proizvodnje jekla in sekvestracija ogljikovega dioksida uporabljali za izdelavo inovativnega gradbenega materiala za stavbe brez cementa.

Vir: Evropska komisija