Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je analizirala Poročilo digitalnega desetletja za leto 2024, ki ga je objavila Evropska komisija. Rezultati za Slovenijo so alarmantni, saj je država v zadnjih dveh letih nazadovala na področju digitalizacije in se sedaj uvršča pod povprečje EU, na 17. mesto. Leta 2022 je bila Slovenija na 11. mestu.
Ključni izzivi:
- Digitalizacija MSP in IKT strokovnjaki: Slovenija ima težave z digitalizacijo malih in srednjih podjetij (MSP) ter pomanjkanjem strokovnjakov za informacijsko in komunikacijsko tehnologijo (IKT).
- Nacionalni strateški načrt: Velik razkorak med cilji in ukrepi zahteva ponoven pregled prioritet in ustrezno finančno podporo.
Nazadovanje
- Digitalizacija gospodarstva: Slovenija je padla na 18. ali 19. mesto v EU, predvsem zaradi nezadostne podpore digitalizaciji MSP.
- Digitalne kompetence: Slovenija je pri večini kazalnikov pod povprečjem EU, predvsem po številu IKT strokovnjakov, kjer je na 25. mestu.
- Digitalne javne storitve: Kljub napredku pri platformi eZdravje je Slovenija nazadovala in je pod povprečjem EU.
Napredovanje
- Digitalna infrastruktura: Slovenija je napredovala pri mobilnih omrežjih 5G, kjer je nad povprečjem EU.
Priporočila
- Naložbe v inovacije in razvoj: Spodbude za podjetja, da vključijo digitalne rešitve, kibernetsko varnost, podatkovno analitiko in umetno inteligenco.
- Izobraževanje: Večja podpora izobraževanju zaposlenih ter uvedba obveznega predmeta računalništva in informatike v šole.
- Prerazporeditev sredstev: Več sredstev iz Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) in evropskih kohezijskih sredstev za digitalizacijo gospodarstva.
GZS poziva k hitrim ukrepom za izboljšanje digitalizacije, da bi Slovenija dosegla povprečje EU in povečala svojo konkurenčnost, produktivnost in trajnostni razvoj.