Evropska unija je z novo uredbo o okoljsko primerni zasnovi trajnostnih izdelkov (ESPR) postavila temelje za spodbujanje trajnostnih izdelkov na enotnem trgu EU. Namen uredbe je zmanjšati okoljski in podnebni vpliv proizvodov ter spodbuditi krožno gospodarstvo.
Ena ključnih novosti uredbe je uvedba digitalnih potnih listov za izdelke, ki bodo vsebovali ključne informacije o trajnosti in omogočali večjo preglednost za potrošnike. Poleg tega uredba prinaša ukrepe za preprečevanje uničevanja neprodanega potrošniškega blaga, s čimer naj bi zmanjšali odpadke in vpliv na okolje.
Trajnostna zasnova izdelkov
Izdelki, zasnovani v skladu z novo uredbo, bodo morali ustrezati zahtevam, kot so daljša življenjska doba, lažja popravljivost, povečana vsebnost recikliranih materialov ter manjša poraba energije in virov. To pomeni, da bodo trajnostni izdelki prispevali k nižjemu ogljičnemu in okoljskemu odtisu skozi celoten življenjski cikel.
Celovita strategija za krožno gospodarstvo
Uredba je del širšega svežnja ukrepov, ki so vključeni v akcijski načrt za krožno gospodarstvo. Ti ukrepi naj bi EU pomagali doseči ključne cilje, kot so podvojitev stopnje krožne uporabe materialov, povečanje energetske učinkovitosti in izpolnjevanje podnebnih zavez do leta 2030.
Nova pravila in ukrepi
Poleg digitalnih potnih listov uredba določa še:
- pravila za zmanjšanje uničevanja neprodanih izdelkov,
- spodbujanje zelenih javnih naročil,
- določitev horizontalnih standardov za skupine izdelkov s podobnimi lastnostmi.
Postopno uveljavljanje
Uredba nadomešča Direktivo 2009/125/ES in predstavlja okvirno zakonodajo, kar pomeni, da bodo konkretne zahteve za posamezne skupine izdelkov določene postopoma. Prioritete bodo določene na podlagi delovnega načrta, ki bo vključeval posvetovanja z zainteresiranimi stranmi in temeljite ocene učinkov.
S to uredbo EU ne le spodbuja trajnostne poslovne modele, temveč tudi krepi konkurenčnost gospodarstva, kar prispeva k varovanju okolja in blaginji prihodnjih generacij.
Vir: SPIRIT Slovenija