Evropska unija se sooča z več ekonomskimi izzivi: šibko domače povpraševanje, cenejši konkurenti iz Kitajske ter potencialni novi carinski ukrepi Donalda Trumpa, ki bi lahko vplivali na uvoz jekla in aluminija. V prizadevanju za povečanje konkurenčnosti, gospodarsko varnost in strateško avtonomijo EU pripravlja obsežen osnutek sporazuma o čisti industriji, ki bo uradno predstavljen v sredo, 26. februarja 2025.
Energija kot ključni dejavnik
Visoke cene energije predstavljajo velik problem za evropska podjetja, saj se soočajo s stroški, ki so do trikrat višji kot v ZDA. Med ukrepi, opisanimi v osnutku, je predvidena uvedba sheme Evropske investicijske banke (EIB). Ta shema bo, naj bi se začela izvajati do konca marca, nudila jamstva manjšim podjetjem, s čimer bi jim omogočila dostop do obnovljive električne energije po stabilnih cenah. Poleg tega bo EIB podprla proizvajalce komponent za nadgradnjo starajočih se evropskih energetskih omrežij, medtem ko bodo energetsko intenzivne industrije že v četrtem četrtletju 2025 lahko po hitrem postopku pridobile dovoljenja za naložbe v čiste industrijske projekte.
Olajšave in prilagoditve za industrijo
Da bi podjetjem, ki vlagajo v razogljičenje, nudili kratkoročno olajšanje, osnutek poziva države članice k znižanju davkov na električno energijo na minimalne zakonske vrednosti. To pomeni tudi morebitno znižanje ali odpravo DDV na račune za elektriko, namenjene financiranju nepovezanih politik. Poleg tega bo Evropska komisija uskladila metodologije za tarife dostopa do omrežja ter omilila obstoječe cilje glede polnjenja skladišč plina, kar odziva na pomisleke glede tveganja za dvig cen plina.
Spodbuda državne pomoči in javnega naročanja
Namen sporazuma je tudi izboljšanje pogojev za pridobivanje državnih pomoči in finančnih spodbud, s katerimi bi podprli projekte zmanjševanja emisij ogljika. EU predvideva uvedbo davčnih olajšav, kot je pospešena amortizacija, kar podjetjem omogoča hitrejše odpisovanje večjega dela stroškov. Poleg tega bodo do julija 2025 sprejeta poenostavljena pravila o državni pomoči, medtem ko se načrtuje prenova pravil o javnem naročanju za leto 2026. Novi kriteriji, kot je merilo Buy-Europe, bodo spodbujali večje povpraševanje po lokalno izdelanih izdelkih.
Mednarodna trgovina in boj proti emisijam CO2
Na področju mednarodne trgovine osnutek sporazuma predvideva nadaljnjo uvedbo proti-dampinskih in proti-subvencijskih dajatev, s čimer naj bi se zaščitile evropske industrije pred cenejšim uvozom električnih avtomobilov in drugih čistih tehnologij, predvsem iz Kitajske. Poleg tega bo EU poenostavila pravila glede mejne dajatve na ogljik, s čimer bi obravnavala le približno 20 % podjetij, ki so odgovorna za večino emisij. Komisija bo tudi predstavila shemo financiranja projektov za zmanjševanje emisij CO2, pri čemer bodo v igri prihodki s trga ogljika.
Osnutek sporazuma o čisti industriji torej prinaša celosten paket ukrepov, ki naj bi pripomogli k oživitvi oslabelih domačih industrij in povečali konkurenčnost EU na globalnem trgu.
Vir: SPIRIT Slovenija