You are currently viewing Ljubljanski projekt EffiComfort prejel 4,7 milijona evrov sofinanciranja iz evropske pobude EUI

Ljubljanski projekt EffiComfort prejel 4,7 milijona evrov sofinanciranja iz evropske pobude EUI

V Bruslju so razglasili 20 najinovativnejših urbanih projektov, med katerimi je tudi ljubljanski EffiComfort. Projekt bo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj prejel 4,7 milijona evrov nepovratnih sredstev.

Pri pripravi projektne prijave za EffiComfort smo v sodelovanju z INOVEA d.o.o. nudili strokovno podporo in pomoč, ki je prispevala k uspešni pridobitvi sredstev.

Na tretji razpis pobude European Urban Initiative (EUI) je prispelo 110 projektnih prijav iz 23 držav članic EU. Med izbranimi 20 projekti iz 13 držav je tudi slovenski projekt EffiComfort, ki se bo osredotočil na povečanje energetske učinkovitosti stavb v Ljubljani. Skupno bo med izbrane projekte razdeljenih 94 milijonov evrov kohezijskih sredstev, vsak posamezen projekt pa lahko prejme do 5 milijonov evrov, pri čemer si ljubljanski EffiComfort obeta 4,7 milijona evrov.

Inovativni model “udobja kot storitve”

Projekt EffiComfort naslavlja ključne izzive energetske prenove z novim pristopom, ki presega omejitve tradicionalnih modelov. Ti običajno temeljijo na statičnih, dragih pogodbah o energetski učinkovitosti, ki pogosto ne upoštevajo bivalnega udobja stanovalcev. EffiComfort bo testiral inovativni model »udobja kot storitve«, s katerim želijo snovalci izboljšati kakovost bivanja in hkrati zmanjšati rabo energije za do 25 odstotkov v izbranih pilotnih stavbah.

Projekt podpira cilj Mestne občine Ljubljana, da do leta 2030 postane podnebno nevtralna. Poleg izboljšanja energijske učinkovitosti bo projekt prispeval tudi k boljši kakovosti zraka v zaprtih prostorih ter razvoju kadrov – z usposabljanjem energetskih strokovnjakov za vzdrževanje modela tudi po zaključku projekta.

Partnerji projekta EffiComfort

Pri pripravi projektne prijave smo partnerjem nudili strokovno podporo in svetovanje, ki je pripomoglo k uspešni pridobitvi sredstev.

Pri projektu sodeluje več ključnih partnerjev iz različnih področij:

  • Mestna občina Ljubljana
  • Inštitut za politike prostora (IPoP)
  • Inovacijsko-razvojni inštitut Univerze v Ljubljani
  • Javni stanovanjski sklad MOL
  • Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)
  • Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR)
  • Resalta, družba za upravljanje energetskih storitev

Vloga pionirskih projektov v EU

Kot poudarjajo v Bruslju, bodo izbrani projekti – poleg izboljšav v lokalnem okolju – služili kot primeri dobrih praks za druga evropska mesta. Del financiranja je zato namenjen tudi širjenju rezultatov in spodbujanju implementacije podobnih rešitev po vsej EU.