Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo v sodelovanju z izvajalskimi institucijami in SID banko v letu 2025 zagotovilo obsežen sveženj razvojnih spodbud v skupni višini 675,4 milijona evrov.
Namen teh sredstev je okrepiti konkurenčnost slovenskega gospodarstva, pospešiti digitalno in trajnostno preobrazbo ter podpreti ključne sektorje, kot so podjetništvo, raziskave in razvoj, lesarstvo, turizem, šport in rokodelstvo.
Minister Matjaž Han je ob tem poudaril pomen ukrepov za podjetja, ki delujejo v obdobju stalnih kriz – od pandemij do naravnih nesreč in geopolitičnih napetosti. Po njegovih besedah so podjetja sicer dokazala izjemno odpornost, a jim mora država pomagati pri iskanju novih trgov, digitalizaciji in razvoju inovacij.
V letu 2025 bo razpisanih 58 različnih ukrepov, med katerimi bo 48 ukrepov v obliki nepovratnih sredstev v skupni vrednosti 361 milijonov evrov, osem ukrepov pa bo omogočilo dostop do povratnih sredstev v višini 227,9 milijona evrov. Preostala dva ukrepa v višini 86,5 milijona evrov bosta združevala elemente obeh oblik financiranja.
Največji delež sredstev – kar 52,1 odstotka – bo namenjen podjetništvu (351,6 milijona evrov), sledijo raziskave in razvoj s 111,4 milijona evrov, prestrukturiranje premogovnih regij z 83,1 milijona evrov ter lesarstvo in turizem, ki bosta prejela po 35 milijonov evrov. Pomembna področja ostajajo tudi šport (26,4 milijona evrov), digitalizacija malih in srednjih podjetij (17,9 milijona evrov), internacionalizacija (14 milijonov evrov) in rokodelstvo (950.000 evrov), za katerega so bile finančne spodbude oblikovane prvič.
Poleg finančne pomoči bodo podjetjem na voljo tudi različne brezplačne storitve podpornega okolja. SPOT točke nudijo svetovanje podjetnikom, SPIRIT Slovenija izvaja podporo za mlade podjetnike, v okviru startup vikendov pa se spodbuja podjetniški duh med mladimi. Posebno pozornost namenjajo tudi mentoriranju inovativnih zagonskih podjetij.
Sredstva bodo razdeljevale številne institucije, vključno s Slovenskim podjetniškim skladom, SPIRIT Slovenija, ARIS, STO, SID banko in Slovenskim regionalno razvojnim skladom.
Vir: SPIRIT Slovenija