Evropska komisija je s sprejetjem spremembe delovnega programa Horizon Europe za obdobje 2023-24 naredila pomemben korak naprej.
Za leto 2024 se bo bistveno povečal proračun, ki se približuje skoraj 1,4 milijardi evrov, skupaj pa bo znašal 7,3 milijarde evrov. S tem premikom želi Komisija mobilizirati prej ne dodeljena sredstva, ki bodo sedaj namenjena izzivom, kot so podnebne spremembe, trajnost mestnega okolja in pripravljenost na pandemije.
Pomembne spremembe vključujejo obsežno naložbo v pobudo EU Misije v višini skoraj 650 milijonov evrov. Te misije, zasnovane za zagotavljanje konkretnih rešitev, bodo prejele dodaten zagon za doseg ambicioznih ciljev, kot so podnebna nevtralnost več kot 100 mest in obnoviti tisoče kilometrov prosto tekočih rek do leta 2030.
Poleg tega bo pobuda za Nov evropski Bauhaus (NEB), ki je usmerjena v integracijo Evropskega zelenega dogovora v vsakdanje življenje, prejela nadaljnjo podporo. NEB je že dokazal uspeh pri zagotavljanju inovativnih rešitev s trajnostnimi stanovanjskimi in urbanističnimi projekti po vsej Evropi.
Z namenom spodbujanja vključenosti in privabljanja mladih bodo uvedene eksperimentalne akcije za odpiranje možnosti v raziskavah in inovacijah. To vključuje financiranje mladih raziskovalcev in pobude za transdisciplinarno sodelovanje na lokalni in evropski ravni.
Poleg tega je Komisija na podlagi izkušenj iz pandemije COVID-19 namenila sredstva za pripravljenost na pandemije. Ta pobuda si prizadeva izboljšati pripravljenost Evrope za spopadanje s prihodnjimi zdravstvenimi krizami.
Program Horizon Europe, ki deluje in bo deloval od leta 2021 do 2027, ostaja temeljni del naložb EU v raziskave in inovacije. Kljub proračunskim prilagoditvam Komisija ostaja zavezana znanstvenemu napredku in naslavljanju družbenih izzivov skozi sodelovanje s ključnimi deležniki in državami članicami.
Vir: Evropska komisija