Evropska unija se lahko pohvali z najobsežnejšo mrežo trgovinskih sporazumov na globalni ravni, ki združuje kar 74 držav in obsega 44 % celotne trgovinske dejavnosti Evropske unije. Tako je vrednost trgovine EU s tretjimi državami, vključene v sporazume, leta 2022 znašala kar 2434 milijard EUR. Preko trgovinskih sporazumov lahko EU skupaj z državami članicami in evropskimi podjetji odpravlja trgovinske ovire v številnih privlačnih tujih trgih. Na podlagi sporazumov o prosti trgovini se je izvoz farmacevtskih izdelkov iz EU v Vietnam povečal za 152 %, izvoz avtomobilov in rezervnih delov v Južno Korejo za 217 %, izvoz mesa iz EU v Kanado za 136 %, izvoz storitev iz EU v Kanado pa za 54 %. V današnjem turbulentnem geopolitičnem obdobju pa trgovinski sporazumi niso pomembni le za povečanje trgovine, ampak so nujni tudi za zagotavljanje ključnih surovin za proizvodnjo in prispevajo k odpornosti dobavnih verig. Trgovinski sporazumi ob že obstoječih mehanizmih še dodatno ščitijo podjetja EU v tujini pred gospodarsko prisilo in zagotavljajo enakovredno konkurenčno okolje.
Vse prednosti trgovinskih ukrepov so na voljo tudi slovenskim podjetjem. Ti ukrepi olajšajo preboj majhnim in srednje velikim podjetjem na tuje trge (MSP predstavljajo 93% vseh izvoznikov EU). Več informacij o trgovinskih sporazumih EU je na voljo na brezplačni platformi Evropske komisije Access2Markets. Na platformi lahko izvozno naravnani podjetniki lažje pridejo do informacij in pravil o poslovanju na tujih trgih ali pa prijavijo ovire, s katerimi se srečujejo pri prodiranju na tuji trg. Access2Markets nudi informacije o carinah, davkih in postopkih za 135 držav. Da bi to platformo še bolj približali evropskim podjetnikom Evropska komisija organizira redna predavanja in izobraževanja o platformi. Ta izobraževanja so brezplačna in potekajo preko spleta, naslednje izobraževanje pa je predvideno za 5. december 2023 ob 10:00.
Trgovinski sporazumi niso pomembni le iz poslovnega vidika, ampak prispevajo tudi k varovanju okolja in krepitvi delavskih pravic širom sveta.
Vir: SPIRIT Slovenija