You are currently viewing Krožno gospodarstvo: Komisija priporoča ukrepe za spodbuditev recikliranja v 18 državah članicah, pri katerih obstaja tveganje neizpolnitve ciljev za odpadke

Krožno gospodarstvo: Komisija priporoča ukrepe za spodbuditev recikliranja v 18 državah članicah, pri katerih obstaja tveganje neizpolnitve ciljev za odpadke

Komisija v objavljenem poročilu opredeljuje države članice, pri katerih obstaja tveganje, da ne bodo izpolnile ciljev priprave za ponovno uporabo ali recikliranja komunalnih odpadkov in vse odpadne embalaže za leto 2025 ter cilja odlaganja odpadkov za leto 2035. Devet držav članic je na dobri poti, da doseže cilja za leto 2025: Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Nemčija, Italija, Luksemburg, Nizozemska in Slovenija.

Pri osemnajstih državah članicah pa obstaja tveganje, da ne bodo izpolnile enega ali obeh ciljev za leto 2025. Pri Estoniji, Finski, Franciji, Irski, Latviji, Portugalski, Španiji in Švedski obstaja tveganje, da ne bodo izpolnile cilja za komunalne odpadke. Pri Bolgariji, Hrvaški, Cipru, Grčiji, Madžarski, Litvi, Malti, Poljski, Romuniji in Slovaški obstaja tveganje, da ne bodo izpolnile ciljev tako za komunalne odpadke kot za celotno odpadno embalažo za leto 2025. Nekatere države poleg tega še naprej odlagajo večino svojih komunalnih odpadkov in verjetno ne bodo izpolnile cilja odlaganja odpadkov za leto 2035. Komisija za te države članice predstavlja priporočila, ki temeljijo na stalni finančni in tehnični podpori, ki se zagotavlja za izboljšanje učinkovitosti pri ravnanju z odpadki.

Poročilo kaže, da se učinkovitost ravnanja z odpadki po EU bistveno razlikuje. V nekaterih državah je potrebno še veliko dela za izpolnitev ciljev, dogovorjenih v zakonodaji EU, potrebnih pa je tudi več reform, zlasti za zagotovitev obdelave bioloških odpadkov, ki predstavljajo tretjino komunalnih odpadkov, ločeno zbiranje odpadkov, kar je osnovni pogoj za recikliranje, in izboljšanje kakovosti podatkov. Večina držav EU je sicer izvedla oziroma je v postopku uvajanja reform na področju odpadkov, da bi se dvignile stopnje recikliranja. Nekatere od teh reform bi morale prinesti rezultate v prihodnjih letih.

Na učinkovitost so vplivali tudi zunanji dejavniki, med drugim pandemija COVID-19, zaradi katere se je ločeno zbiranje v nekaterih državah zmanjšalo ali zaustavilo. Na dejavnosti recikliranja pa negativno vpliva tudi nedavni porast cen energije.

Vir: Evropska komisija