You are currently viewing Ključna je kakovost modulov in namestitve sončnih elektrarn

Ključna je kakovost modulov in namestitve sončnih elektrarn

Kljub izjemnemu porastu zanimanja za naložbe v solarno energijo tako v segmentu hišnih kot industrijskih sončnih elektrarn se je treba zavedati, da je Slovenija relativno mlad trg. V podjetjih, ki postavljajo sončne elektrarne, pa tudi tistih, ki izdelujejo panele zanje, v glavnem pozdravljajo predlog zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUOVE).

V podjetju SONCE energija predlog zakona pozdravljajo, saj se zavedajo, da odpravlja določene omejitve, ki so do sedaj upočasnjevale nekatere investicije v SE. Tako se je ministrstvo lotilo problematike umeščanja objektov v prostor, kot so npr. SE na tleh, na degradiranih in nekaterih kmetijskih zemljiščih – vpeljava tako imenovane agrovoltaike. Ključno je, da bo zakon omogočil dvojno rabo kmetijskih zemljišč, tudi v energetske namene, kar do sedaj načeloma ni bilo mogoče. Opozarjajo pa, da je postopek, ki ga zakon predvideva, bistveno predolg, je preveč birokratski in zapleten, zato v praksi ne bo hitro zaživel.

Ko se stranke odločajo za investicije v SE, jim svetujejo, da naredijo čim večjo elektrarno, ki bo v čim večji meri poskrbela za njihove energetske potrebe in tako ne bodo odvisni od gibanja cen električne energije, ki je podjetja v zadnjem obdobju še najbolj udarila po žepu in negativno vplivala na njihovo poslovanje. Elektrarne je mogoče postaviti tudi na lokacijah, kjer stranka nima odjema, saj partnerska družba SunContract z energetsko tržnico omogoča prenos pridobljene električne energije na lokacije po želji stranke.

Po vsej verjetnosti bodo ponovno na voljo subvencije za gradnjo večjih elektrarn. Pri tem bo najverjetneje, kot je bila praksa do sedaj, že ob oddaji vloge za subvencijo potrebno priložiti soglasje za dograditev elektrarne. Pridobitev tega pa vemo, da je dolgotrajen proces, ki vključuje ugotavljanje potreb investitorja ter kapacitet strehe in omrežja, projektiranje elektrarne, pripravo dokumentacije in ne nazadnje pridobivanje soglasja.

Podjetje BISOL se v vlogi največjega evropskega proizvajalca solarnih modulov, ki je s svojimi izdelki prisoten v več kot 100 državah, prek stikov z globalnimi solarnimi trgi srečujejo s številnimi dobrimi praksami, kako pospešiti naložbe v fotovoltaiko. Zaostanek Slovenije je viden na področjih, ki jih sedaj naslavlja prav predlog ZUOVE – predvsem odpravo ključnih ovir, ki jih razpoznavajo ne zgolj posredno v vlogi proizvajalca solarnih modulov, ampak tudi neposredno pri investicijah v lastne SE. Pomembno je bolj proaktivno sodelovanje ministrstev in nosilcev javnih pooblastil v postopkih prostorskega načrtovanja ter omogočanja postavitve SE na območjih z neizkoriščenim potencialom. To je v primeru postavitve SE ob cestah (predvsem na avtocestnih nabrežinah), stoječih vodah (akumulacijska jezera HE) in na degradiranih območjih. K brezhibnemu delovanju SE pomembno prispeva kakovostna izvedba namestitve. Pomanjkljivo znanje, površnost pri nameščanju solarnih modulov in neupoštevanje tako industrijskih standardov kot časovnih rokov so tako med pogostimi razlogi za nezadovoljstvo med kupci SE. Kot izvajalec storitev postavitve SE v družbi BISOL opažajo, da je zavrnitev vloge za soglasje za priključitev naprav za samooskrbo na distribucijski sistem električne energije v nekaterih delih Slovenije mnogo bolj izrazita, kar pa je posledica tehničnih omejitev na elektrodistribucijskem omrežju.

Vir: Glas gospodarstva