Elektrodistribucijska podjetja so v letu 2022 prejela nekaj manj kot 30.000 vlog za priključitev samooskrbne sončne elektrarne. Izdala so 25.000 dovoljenj, na novo je začelo obratovati 12.650 sončnih elektrarn. To je približno enkrat več kot v letu 2021.
V državnem zboru je v postopku za sprejem predlog zakona o umeščanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUOVE). Cilj tega zakona je poenostaviti postopke za umestitev sončnih elektrarn v prostor ter odpraviti prepovedi za postavljanje teh elektrarn na določenih zemljiščih in območjih.
V Skupini GEN pozdravljajo predlog ZUOVE. V skupini tako kot v drugih energetskih podjetjih že dlje časa opozarjajo, da je treba postopke za izvedbo naložb v nove proizvodne vire poenostaviti in pospešiti. »Predlog zakona gre po našem mnenju v pravo smer, vendar bi bil zaradi dejstva, da je umeščanje v prostor največja ovira za investicije v nove proizvodnje vire, lahko še bolj ambiciozen,« pravijo v Skupini GEN.
V Elektru Ljubljana podpirajo priključevanje samooskrbnih elektrarn na elektrodistribucijsko omrežje. Tam, kjer je to mogoče, izdajo pozitivna soglasja za priključitev samooskrbnih elektrarn. Problematika nezmožnosti priključevanja sončnih elektrarn je izrazitejša na redkeje poseljenih območjih, kjer je praviloma obstoječe nizkonapetostno omrežje večjih dolžin in šibkejših presekov. Odjemalcem na teh območjih svetujejo, da si dogradijo sončne elektrarne v kombinaciji s prilagajanjem odjema in/ali hranilnikom oziroma se vključijo v skupnostno samooskrbo. To omogoča zakon o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije. Prav ta način je rešitev za območja in lokacije, kjer priključitev virov trenutno ni mogoča. »Nesmotrno je vlagati obsežne investicije v infrastrukturo zgolj zaradi vključitve virov, kajti obstaja mnogo lokacij, kjer infrastruktura omogoča priključitev,« so razložili.
Vir: Glas gospodarstva