8. decembra 2021 je Evropska komisija sprejela nova pravila o odprtokodni programski opremi, ki bodo omogočila javni dostop do njenih programskih rešitev, če imajo le-te potencialno korist za državljane, podjetja ali druge javne storitve. Nedavna študija Evropske komisije o vplivu odprtokodne programske in strojne opreme na tehnološko neodvisnost, konkurenčnost in inovativnost v gospodarstvu EU je pokazala, da naložbe v odprtokodno opremo v povprečju prinašajo štirikrat višje donose. Službe komisije bodo tako lahko izvorno kodo programske opreme objavile v veliko krajšem času in z manj papirologije.
Odprtokodna programska oprema Evropske komisije bo za lažji dostop in uporabo v celoti zbrana na enem mestu. Pred izdajo bo vsaka programska oprema preverjena iz vidika varnosti in zaupnosti, kot tudi varstva osebnih podatkov in kršitev pravic intelektualne lastnine tretjih oseb.
To bo prineslo številne izboljšave:
za deljenje odprtokodne programske opreme odločba komisije ne bo več potrebna;
kjer bo mogoče, se bo postopoma pregledalo vso programsko opremo, razvito pred sprejetjem teh pravil, in opredelilo tisto, ki bi lahko prinesla vrednost izven komisije;
komisija zdaj svojim razvijalcem programske opreme omogoča, da z izboljšavami, ki so jih razvili v sklopu svojega dela, prispevajo k odprtokodnim projektom.
Ta odločitev sledi strategiji Evropske komisije za odprtokodno programsko opremo 2020–2023, ki je pod naslovom „Think Open“ določila vizijo za spodbujanje in izkoriščanje transformativne, inovativne in sodelovalne moči odprte kode, njenih načel in razvojnih praks. Strategija prispeva k ciljem obsežne digitalne strategije EU in programa Digitalna Evropa.
Vir: Evropska komisija