Uporaba sončne tehnologije za izkoriščanje sončne energije bi morala biti v Severni Makedoniji samoumevna. Vendar so skromne subvencije in obstoječa zakonodaja ovirali projekte kljub evidentnim koristim družbi. Danes država namreč komaj dosega svoje ambiciozne cilje na področju sončne energije in fotovoltaike.
Deutsche Welle je izvedel raziskavo o sončni energiji v Severni Makedoniji. Izsledki raziskave kažejo, da si številna podjetja in posamezniki želijo prehoda na obnovljive vire energije, zlasti na sončno energijo. Vendar se prehod izvaja prepočasi, predvsem zaradi skromnih državnih subvencij in velikega števila nelicenciranih izvajalcev, ki ponujajo poceni kolektorje vprašljive kakovosti.
Obstoječo zakonodajo je zato nujno potrebno spremeniti, podjetja ki nameščajo sončne kolektorje brez nacionalnega certifikata kakovosti, pa ne bi smela biti upravičena do subvencij.
Po podatkih makedonskega statističnega urada so gospodinjstva v Severni Makedoniji leta 2019 namestila približno 80.000 sončnih kolektorjev. Severna Makedonija ima v povprečju 280 sončnih dni na leto. Vendar pa je nedavno poročilo pokazalo, da država trenutno iz sonca proizvede manj kot 2 % električne energije, kar je ena najnižjih ravni v Evropi.
Eco-svest poroča, da bi Severna Makedonija lahko postala energetsko neodvisna z namestitvijo sončnih kolektorjev na le nekaj % ozemlja države. Zanimanja javnosti ne manjka, saj kar 90 % državljanov meni, da bi lahko sončno energijo bolje izkoristili za zadovoljevanje energetskih potreb in da bi bilo potrebno več vlagati v energetsko neodvisnost.
Subvencije so bile doslej zelo nizke. Za gospodinjske sončne kolektorje je namenjenih le 80.000 EUR na leto. Ministrstvo za gospodarstvo Severne Makedonije je prav tako potrdilo, da zaradi obremenitve državnih sredstev, letos ne bo državne podpore za sončne toplotne sisteme.
Kljub težavam si Severna Makedonija močno prizadeva za uvajanje obnovljivih virov energije, kar podpira tudi Evropska unija. Ciljni delež obnovljivih virov energije v bruto končni porabi energije je bil določen na 40 % do leta 2030 in 45 % do leta 2040.
Vendar se strokovnjaki strinjajo, da Severni Makedoniji verjetno ne bo pravočasno uspelo doseči svojih ambicioznih ciljev.
Vir: Deutsche Welle