Države zahodnega Balkana so priča razcvetu naložb v sončno energijo, kar bi lahko pomagalo ublažiti energetsko krizo, ki je upočasnila proces opuščanja energije iz premoga. Vendar predstavniki industrije pravijo, da prenosni sistemi v tej regiji še niso pripravljeni na nove vire energije.
Minister za gospodarstvo Severne Makedonije je za Reuters povedal, da so vlagatelji pospešeno začeli vlagati v sončne elektrarne, Severna Makedonija, ki je uvoznica električne energije, pa je postala regionalno središče za obnovljive vire energije.
Po podatkih regulatorne komisije za energijo Severne Makedonije so po letu 2021 v državi zgradili solarne parke z močjo 139 MW, do konca leta 2023 pa načrtujejo proizvodnjo do 300 MW nove sončne energije, kar bo zadostovalo za oskrbo 8 makedonskih mest z elektriko.
Vendar pa prenosna in distribucijska omrežja še niso pripravljena absorbirati takšnih nenadnih dovodov sončne energije, zato jih morajo razširiti, da bodo lahko sprejemala in uravnotežila energijo, ki nastaja samo podnevi.
Druga rešitev, čeprav draga, je shranjevanje električne energije. Zato je bila spremenjena zakonodaja, ki od investitorjev zahteva, da zagotovijo baterijsko shranjevanje električne energije na območjih, kjer je omrežje že zakupljeno.
Certificirani proizvajalci solarnih panelov poleg tega opozarjajo, da slab nadzor nad podjetji, ki ob naraščajočem povpraševanju postavljajo solarne panele brez licence, povzroča tehnične napake in lahko povzroči veliko škodo energetskemu sistemu.
Sončne elektrarne so se kot gobe po dežju razrasle tudi po Bosni in Hercegovini, ki je edina balkanska država, ki izvaža elektriko, predvsem v južni Hercegovini.
Stolac je mesto v BiH, ki je pionir na področju sončne energije v državi, saj je že pred 12 leti začelo uporabljati sončno energijo. Mesto je danes veliko gradbišče, saj ima v načrtu izgradnjo proizvodne zmogljivosti iz sončne energije do 600 MW. Načrt pa je odvisen od zmogljivosti daljnovodov in pripravljenosti državnih agencij, da jih ustrezno razširijo. Zasebna in javna podjetja na tem območju so se potegovala za projekte v vrednosti približno 1 mlrd BAM, kar je približno 511,3 mio EUR.
Vir: Spirit Slovenija