Po zahtevnem letu 2023 bodo evropska gospodarstva postopno okrevala. Gospodarsko rast bo pospešila močnejša zasebna potrošnja, kot posledica umirjanja inflacije, rasti plač in višjih realnih dohodkov.
Oživitev svetovne trgovine in prožno ameriško gospodarstvo bosta podprla povpraševanje po izvozu iz EU. Omilitev denarne politike Evropske centralne banke (ECB), ki se je začela junija 2024, bo izboljšala pogoje financiranja za gospodinjstva in podjetja.
Južnoevropske države, kot sta Grčija in Španija, bodo dosegale najvišje stopnje gospodarske rasti, podprte s sredstvi EU in uspešnimi turističnimi sektorji. Vzhodnoevropska gospodarstva, vključno s Poljsko, Madžarsko, Romunijo in Češko, bodo zaradi ugodnejših razmer na energetskem trgu leta 2024 skromno okrevala. Nemško gospodarstvo se bo po krčenju leta 2023 rahlo povečalo, vendar bo konkurenčnost nemškega industrijskega sektorja še vedno ogrožala energetska kriza in prilagajanje avtomobilskega sektorja električnim vozilom. Rast v Združenem kraljestvu bo prav tako umirjena in omejena z visokimi obrestnimi merami.
Zaradi oslabljene ponudbe in skromnega povpraševanja se bo inflacija življenjskih potrebščin leta 2024 v večini večjih evropskih gospodarstev spustila nazaj pod 3 %.
Kakor kaže se bo vojna v Ukrajin na vzhodu in jugu države verjetno še nadaljevala. Mednarodna pomoč, zlasti s strani ZDA, je negotova; v primeru ponovne izvolitve Bidna bi se vojaška podpora nadaljevala, vendar z možnim zmanjšanjem, medtem ko bi zmaga Trumpa lahko privedla do večjega zmanjšanja pomoči in posledično k pogajanjem v Ukrajini. Ne glede na te okoliščine, so možnosti za trajen mir nizke.
Napetosti med EU in Kitajsko se stopnjujejo, saj EU okrepljeno stremi k neodvisnosti svojih dobavnih verig od kitajskega trga. Predlagane so začasne dodatne carine na uvožena kitajska električna vozila, kar bo prizadelo tudi evropske avtomobilske proizvajalce.
Evropa vse bolj desna
V političnem spektru EU se pogostejša desna nagnjenja s povečanjem števila desničarskih in skrajno desničarskih strank. Na nedavnih volitvah v Evropski parlament so te stranke osvojile skoraj četrtino sedežev, vendar še vedno nimajo dovolj moči za ključne politične spremembe v EU. Podpora za državljanske svoboščine, podnebne spremembe in okolje se zmanjšuje, medtem ko ostaja trdna podpora za enotni trg EU in vojaško pomoč Ukrajini.
Vir: SPIRIT Slovenija