V prizadevanju za pospešitev zelenega prehoda in zmanjšanje ogljičnega odtisa, bodo državne institucije v Sloveniji v prvem polletju leta 2024 razdelile četrt milijarde evrov v obliki subvencij za različne trajnostne projekte. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Borzen, Eko sklad in Agencija za energijo bodo ključni akterji, ki bodo skupaj omogočili milijonske spodbude prebivalcem, podjetjem in javnim ustanovam.
Zelena energija: 114 milijonov evrov
V bližnji prihodnosti bo ministrstvo objavilo 50-milijonski razpis za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Hidroelektrarne, geotermalna energija in sončne elektrarne na javnih stavbah bodo deležne podpor iz načrta za okrevanje in odpornost. Pomembno je omeniti, da je odločanje o subvencijah za sončne elektrarne za gospodinjstva sedaj v pristojnosti Borzena, kar naj bi pripomoglo k hitrejši in bolj učinkoviti obravnavi vlog.
Agencija za energijo je že objavila 10-milijonski poziv za projekte proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov, in sicer do 26. februarja. Prihaja tudi obsežen 82-milijonski razpis za postavitev sončnih in vetrnih elektrarn, ki bo odprt za različne sektorje in posameznike.
Trajnostna mobilnost: 83 milijonov evrov
Slovenija se sooča z izzivom razogljičenja prometa, zato bo država marca objavila 15-milijonski javni poziv za sofinanciranje nakupa električnih vozil za prebivalce in podjetja. Občine bodo imele na voljo 41 milijonov evrov evropskih sredstev za trajnostne mobilnostne ukrepe, junija pa se bo odprl 22-milijonski razpis za infrastrukturo za alternativna goriva.
Poleg tega bosta junija objavljena dva razpisa za brez emisijska vozila v javnem potniškem prometu ter postavitev polnilne infrastrukture za električna vozila.
Trajnostna prenova stavb: 75 milijonov evrov
Marca bo ministrstvo objavilo 51,5-milijonski razpis za trajnostno prenovo stavb v javnem sektorju. Dodatnih osem milijonov evrov bo namenjenih za sofinanciranje dokumentacije in spodbujanje projektov za energetsko prenovo javnih stavb. Poleg tega bo 15 milijonov evrov namenjenih ozaveščanju socialno ranljivih skupin ter zmanjšanju energetske revščine.
Vsi trije razpisi bodo financirani iz evropskih kohezijskih sredstev, s čimer Slovenija še naprej krepi svoje prizadevanje za zeleno in trajnostno prihodnost.
Vir: Forbes SLO